vivo iQOO Pro
8.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.41 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo iQOO Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.41 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 48 MP main camera, a 4500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo iQOO Pro at 8.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
9.0
connectivity
10.0
display
10.0
design
1.0
camera
10.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2048/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, August |
| Status | Available. Released 2019, August |
BODY | |
| Dimensions | 158.8 x 75.7 x 9.3 mm (6.25 x 2.98 x 0.37 in) |
| Weight | 215 g (7.58 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.41 inches, 100.9 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~402 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9.1 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855+ (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 128GB 12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 13 MP, f/2.2, (ultrawide) 2 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 12 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 44W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue |
| Models | V1922A, V1922A |
| Price | About 450 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo iQOO Pro released?
The vivo iQOO Pro was announced 2019, August.
What is the vivo iQOO Pro's display size?
The vivo iQOO Pro has a 6.41 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the vivo iQOO Pro have?
The vivo iQOO Pro is available with 8 GB or 12 GB of RAM.
How much storage does the vivo iQOO Pro have?
The vivo iQOO Pro is available with 128GB / 8GB / 12GB of internal storage.
What camera does the vivo iQOO Pro have?
The vivo iQOO Pro features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the vivo iQOO Pro battery capacity?
The vivo iQOO Pro has a 4500 mAh battery.
Does the vivo iQOO Pro support 5G?
No, the vivo iQOO Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo iQOO Pro run?
The vivo iQOO Pro runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo iQOO Pro?
AppsApk's editorial team rates the vivo iQOO Pro at 8.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN