WND Wind DUO 2000
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2007Discontinued
- NetworkGSM
- Display1.5 inches · 128×160
- CameraNo
- Memory—
- Battery1660 mAh
- OS—
Sponsored
The WND Wind DUO 2000 is a smartphone announced 2007. Key specs include a 1.5 inches display and a 1660 mAh battery. AppsApk rates the WND Wind DUO 2000 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2007, March |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 97 x 48 x 17 mm (3.82 x 1.89 x 0.67 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | OLED, 65K colors |
| Size | 1.5 inches, 7.1 cm2 (~15.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~137 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
MAIN CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| GPS | No |
| USB | Proprietary |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 1660 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Black, Dark gray |
● Questions about this phone
When was the WND Wind DUO 2000 released?
The WND Wind DUO 2000 was announced 2007, March.
What is the WND Wind DUO 2000's display size?
The WND Wind DUO 2000 has a 1.5 inches display with 128 x 160 pixels (~137 ppi density) resolution.
What is the WND Wind DUO 2000 battery capacity?
The WND Wind DUO 2000 has a 1660 mAh battery.
Does the WND Wind DUO 2000 support 5G?
No, the WND Wind DUO 2000 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the WND Wind DUO 2000?
AppsApk's editorial team rates the WND Wind DUO 2000 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.