WND Wind DUO 2300
2.4/ 10
Announced 2007Cancelled
- NetworkGSM
- Display1.9 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery930 mAh
- OS—
Sponsored
The WND Wind DUO 2300 is a smartphone announced 2007. Key specs include a 1.9 inches display, a 2 MP main camera, and a 930 mAh battery. AppsApk rates the WND Wind DUO 2300 at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2007, October |
| Status | Cancelled |
BODY | |
| Dimensions | 99.5 x 47.5 x 18 mm (3.92 x 1.87 x 0.71 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.9 inches, 11.2 cm2 (~23.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~211 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD on both sides |
MAIN CAMERA | |
| Video | No |
| Single | 2 MP, on each side |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| GPS | No |
| USB | 1.1 |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 930 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White-gold, Yellow-gold |
● Questions about this phone
When was the WND Wind DUO 2300 released?
The WND Wind DUO 2300 was announced 2007, October.
What is the WND Wind DUO 2300's display size?
The WND Wind DUO 2300 has a 1.9 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the WND Wind DUO 2300 have?
The WND Wind DUO 2300 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the WND Wind DUO 2300 battery capacity?
The WND Wind DUO 2300 has a 930 mAh battery.
Does the WND Wind DUO 2300 support 5G?
No, the WND Wind DUO 2300 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the WND Wind DUO 2300?
AppsApk's editorial team rates the WND Wind DUO 2300 at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.