XOLO Era 2
4.3/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2350 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The XOLO Era 2 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 2350 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the XOLO Era 2 at 4.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, October |
| Status | Available. Released 2016, October |
BODY | |
| Dimensions | 146.5 x 73 x 9.2 mm (5.77 x 2.87 x 0.36 in) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Spreadtrum SC9832A |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| GPU | Mali-400MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0, 1.4µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2350 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Gold |
| Models | era 2 |
| Price | About 99 USD |
● Questions about this phone
When was the XOLO Era 2 released?
The XOLO Era 2 was announced 2016, October.
What is the XOLO Era 2's display size?
The XOLO Era 2 has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the XOLO Era 2 have?
The XOLO Era 2 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the XOLO Era 2 have?
The XOLO Era 2 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the XOLO Era 2 have?
The XOLO Era 2 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the XOLO Era 2 battery capacity?
The XOLO Era 2 has a 2350 mAh battery.
Does the XOLO Era 2 support 5G?
No, the XOLO Era 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the XOLO Era 2 run?
The XOLO Era 2 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the XOLO Era 2?
AppsApk's editorial team rates the XOLO Era 2 at 4.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.