OnePlus 3
8.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2016Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The OnePlus 3 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 16 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the OnePlus 3 at 8.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, June. Released 2016, June |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 152.7 x 74.7 x 7.4 mm (6.01 x 2.94 x 0.29 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | Optic AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/2.8", 1.12µm, PDAF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/3.2", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 5V 4A 20W (Dash Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Graphite, soft gold |
| Models | A3003, A3000, SM-A3000 |
| Price | About 439 USD |
● Questions about this phone
When was the OnePlus 3 released?
The OnePlus 3 was announced 2016, June. Released 2016, June.
What is the OnePlus 3's display size?
The OnePlus 3 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the OnePlus 3 have?
The OnePlus 3 comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the OnePlus 3 have?
The OnePlus 3 is available with 64GB / 6GB of internal storage.
What camera does the OnePlus 3 have?
The OnePlus 3 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the OnePlus 3 battery capacity?
The OnePlus 3 has a 3000 mAh battery.
Does the OnePlus 3 support 5G?
No, the OnePlus 3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the OnePlus 3 run?
The OnePlus 3 runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the OnePlus 3?
AppsApk's editorial team rates the OnePlus 3 at 8.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.