OnePlus 12 5G
Updated May 2026
- Network5G / LTE
- Display—
- Camera—
- Memory12 GB RAM
- Battery5400 mAh
- OSAndroid 14
Sponsored
The OnePlus 12 is an Android-based smartphone manufactured by OnePlus. It was announced on December 5, 2023, and made available on December 11, 2023.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | Android 14, upgradable to Android 16 |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 |
| RAM | 256GB: 12GB RAM / 512GB: 16GB RAM |
| Battery | Li-Po 5400 mAh / (Dual-cell 2,700 mAh, non-removable) |
Performance
Powering the OnePlus 12 5G is the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 system-on-chip. CPU configuration: Octa cores:<br/>. Graphics are handled by Adreno 750. It ships with 256GB: 12GB RAM / 512GB: 16GB RAM of RAM.
Battery and charging
The OnePlus 12 5G packs a Li-Po 5400 mAh / (Dual-cell 2,700 mAh, non-removable) battery.
Connectivity
Network support: 2G, 3G, 4G, 4G LTE, 5G NR. Connectivity options include Bluetooth 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC NFC GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC WiFi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | 2G, 3G, 4G, 4G LTE, 5G NR |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2024 |
BODY | |
| Build | Slate |
PLATFORM | |
| OS | Android 14, upgradable to Android 16 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 |
| CPU | Octa cores:<br/> |
| GPU | Adreno 750 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB: 12GB RAM / 512GB: 16GB RAM |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Bluetooth 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC NFC GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC WiFi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast charging |
| Battery Type | Li-Po 5400 mAh / (Dual-cell 2,700 mAh, non-removable) |