OnePlus 3T
8.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The OnePlus 3T is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Quad-core (2x2.35 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 16 MP main camera, a 3400 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the OnePlus 3T at 8.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - North America |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 30(2300) - North America |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, November. Released 2016, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 152.7 x 74.7 x 7.4 mm (6.01 x 2.94 x 0.29 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | Optic AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.35 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/2.8", 1.12µm, PDAF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 5V 4A 20W (Dash Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gunmetal, Soft Gold, Midnight Black |
| Models | A3010 |
| Price | About 482 USD |
● Questions about this phone
When was the OnePlus 3T released?
The OnePlus 3T was announced 2016, November. Released 2016, November.
What is the OnePlus 3T's display size?
The OnePlus 3T has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the OnePlus 3T have?
The OnePlus 3T comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the OnePlus 3T have?
The OnePlus 3T is available with 64GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the OnePlus 3T have?
The OnePlus 3T features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the OnePlus 3T battery capacity?
The OnePlus 3T has a 3400 mAh battery.
Does the OnePlus 3T support 5G?
No, the OnePlus 3T does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the OnePlus 3T run?
The OnePlus 3T runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the OnePlus 3T?
AppsApk's editorial team rates the OnePlus 3T at 8.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN