OnePlus 13 5G
Updated May 2026
- Network5G / LTE
- Display—
- CameraTriple cameras: <br />
- Memory12 GB RAM
- Battery6000 mAh
- OSAndroid 15
Sponsored
The OnePlus 13 is an Android-based smartphone manufactured by OnePlus. Announced on October 31, 2024, it was released in China a day later, and internationally on January 7, 2025.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | Android 15, OxygenOS 15 (International), ColorOS 15 (China) |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| RAM | 256GB: 12GB RAM / 512GB: 12GB RAM / 512GB: 16GB RAM / 1TB: 24GB RAM |
| Main camera | Triple cameras: <br /> |
| Selfie camera | 32 MP, f/2.4, 21mm (wide), 1/2.74", 0.8μm |
| Battery | silicon carbon 6000 mAh |
Performance
Powering the OnePlus 13 5G is the Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) system-on-chip. CPU configuration: Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M). Graphics are handled by Adreno 830. It ships with 256GB: 12GB RAM / 512GB: 12GB RAM / 512GB: 16GB RAM / 1TB: 24GB RAM of RAM.
Camera
The rear camera system on the OnePlus 13 5G: Triple cameras: <br />. Front-facing camera: 32 MP, f/2.4, 21mm (wide), 1/2.74", 0.8μm.
Battery and charging
The OnePlus 13 5G packs a silicon carbon 6000 mAh battery.
Connectivity
Network support: 2G, 3G, 4G, 4G LTE, 5G NR (dual sim). Connectivity options include Bluetooth 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 NFC GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual or tri-band, Wi-Fi Direct.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | 2G, 3G, 4G, 4G LTE, 5G NR (dual sim) |
LAUNCH | |
| Announced | (China), (International) |
| Status | Available. Released 2025 |
BODY | |
| Build | Slate |
PLATFORM | |
| OS | Android 15, OxygenOS 15 (International), ColorOS 15 (China) |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB: 12GB RAM / 512GB: 12GB RAM / 512GB: 16GB RAM / 1TB: 24GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | Triple cameras: <br /> |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.4, 21mm (wide), 1/2.74", 0.8μm |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Bluetooth 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 NFC GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual or tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast charging |
| Battery Type | silicon carbon 6000 mAh |
MISC | |
| Models | Black, Blue, White |