OnePlus 11 5G
Updated May 2026
- Network5G / LTE
- Display—
- Camera—
- Memory8 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 13
Sponsored
The OnePlus 11 is an Android-based smartphone manufactured by OnePlus and co-developed with Hasselblad. It was released on January 9th, 2023 and succeeds the OnePlus 10 Pro. It ships with a screen protector pre-applied.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | Original: Android 13 with OxygenOS 13/ColorOS 13 / Currently: Android 16 with OxygenOS 16/ColorOS 16 / Unofficial Android 16 with LineageOS 23.0 |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
| RAM | 128GB: 8GB RAM / 256GB: 12GB RAM / 256GB & 512GB: 16GB RAM |
| Battery | Li-Po 5000 mAh / non-removable |
Performance
Powering the OnePlus 11 5G is the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 system-on-chip. CPU configuration: Octa cores:<br/>. Graphics are handled by Adreno 740. It ships with 128GB: 8GB RAM / 256GB: 12GB RAM / 256GB & 512GB: 16GB RAM of RAM.
Battery and charging
The OnePlus 11 5G packs a Li-Po 5000 mAh / non-removable battery.
Connectivity
Network support: 2G, 3G, 4G, 4G LTE, 5G NR. Connectivity options include Bluetooth 5.3 NFC GPS (L1+L5 Dual Band), GLONASS, Galileo (E1+E5a Dual Band), Beidou, A-GPS, QZSS WiFi 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | 2G, 3G, 4G, 4G LTE, 5G NR |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2023 |
BODY | |
| Build | Slate |
PLATFORM | |
| OS | Original: Android 13 with OxygenOS 13/ColorOS 13 / Currently: Android 16 with OxygenOS 16/ColorOS 16 / Unofficial Android 16 with LineageOS 23.0 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
| CPU | Octa cores:<br/> |
| GPU | Adreno 740 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB: 8GB RAM / 256GB: 12GB RAM / 256GB & 512GB: 16GB RAM |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Bluetooth 5.3 NFC GPS (L1+L5 Dual Band), GLONASS, Galileo (E1+E5a Dual Band), Beidou, A-GPS, QZSS WiFi 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast charging |
| Battery Type | Li-Po 5000 mAh / non-removable |