Apple iPad 10.2
8.6/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display10.2 inches · 1620×2160
- Camera8 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery8827 mAh
- OSiPadOS 13.1
Sponsored
The Apple iPad 10.2 is a tablet announced 2019. Key specs include a 10.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.34 GHz (2x Hurricane + 2x Zephyr) chipset, a 8 MP main camera, and a 8827 mAh battery. AppsApk rates the Apple iPad 10.2 at 8.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
8.0
display
9.0
design
8.0
connectivity
9.0
camera
8.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 11(1500), 12(700), 13(700), 14(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 21(1500), 25(1900), 26(850), 29(700), 30(2300), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100), 71(600) - A2200 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) Cat16 1024/150 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 250.6 x 174.1 x 7.5 mm (9.87 x 6.85 x 0.30 in) |
| Weight | 483 g (Wi-Fi) / 493 g (LTE) (1.06 lb) |
| SIM | Nano-SIM, eSIM |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.2 inches, 324.6 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1620 x 2160 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iPadOS 13.1, upgradable to iPadOS 13.1.2 |
| Chipset | Apple A10 Fusion (16 nm) |
| CPU | Quad-core 2.34 GHz (2x Hurricane + 2x Zephyr) |
| GPU | PowerVR Series7XT Plus (six-core graphics) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 128GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.4, 31mm (standard), 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Face detection, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.2 MP, f/2.2, 31mm (standard) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS (Wi‑Fi + Cellular model only)"; |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 8827 mAh battery (32.9 Wh) |
MISC | |
| Colors | Silver, Gold, Space Gray |
| Models | A2232, A2200, A2198 |
| Price | About 384 USD |
● Questions about this phone
When was the Apple iPad 10.2 released?
The Apple iPad 10.2 was announced 2019, September.
What is the Apple iPad 10.2's display size?
The Apple iPad 10.2 has a 10.2 inches display with 1620 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Apple iPad 10.2 have?
The Apple iPad 10.2 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Apple iPad 10.2 have?
The Apple iPad 10.2 is available with 32GB / 3GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Apple iPad 10.2 have?
The Apple iPad 10.2 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Apple iPad 10.2 battery capacity?
The Apple iPad 10.2 has a 8827 mAh battery.
Does the Apple iPad 10.2 support 5G?
No, the Apple iPad 10.2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Apple iPad 10.2 run?
The Apple iPad 10.2 runs iPadOS 13.1.
What is AppsApk's rating for the Apple iPad 10.2?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPad 10.2 at 8.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.