Apple iPad 2 CDMA
6.7/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkEVDO / CDMA
- Display9.7 inches · 768×1024
- Camera0.7 MP
- Memory16 GB
- Battery6930 mAh
- OSiOS 4
Sponsored
The Apple iPad 2 CDMA is a tablet announced 2011. Key specs include a 9.7 inches display, up to 16GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 chipset, a 0.7 MP main camera, and a 6930 mAh battery. AppsApk rates the Apple iPad 2 CDMA at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, March. Released 2011, March |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 241.2 x 185.7 x 8.8 mm (9.50 x 7.31 x 0.35 in) |
| Weight | 607 g (1.34 lb) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~65.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~132 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iOS 4, upgradable to iOS 9.2.1 |
| Chipset | Apple A5 (45 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX543MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 512MB RAM, 32GB 512MB RAM, 64GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 0.7 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 6930 mAh battery (25 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 220 USD |
● Questions about this phone
When was the Apple iPad 2 CDMA released?
The Apple iPad 2 CDMA was announced 2011, March. Released 2011, March.
What is the Apple iPad 2 CDMA's display size?
The Apple iPad 2 CDMA has a 9.7 inches display with 768 x 1024 pixels resolution.
How much storage does the Apple iPad 2 CDMA have?
The Apple iPad 2 CDMA is available with 16GB / 32GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Apple iPad 2 CDMA have?
The Apple iPad 2 CDMA features a 0.7 MP main camera. Specifications: 0.7 MP.
What is the Apple iPad 2 CDMA battery capacity?
The Apple iPad 2 CDMA has a 6930 mAh battery.
Does the Apple iPad 2 CDMA support 5G?
No, the Apple iPad 2 CDMA does not support 5G. Supported network technologies: CDMA / EVDO.
What operating system does the Apple iPad 2 CDMA run?
The Apple iPad 2 CDMA runs iOS 4.
What is AppsApk's rating for the Apple iPad 2 CDMA?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPad 2 CDMA at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.