Apple iPad 2 Wi-Fi + 3G
6.4/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display9.7 inches · 768×1024
- Camera0.7 MP
- Memory16 GB
- Battery6930 mAh
- OSiOS 4
Sponsored
The Apple iPad 2 Wi-Fi + 3G is a tablet announced 2011. Key specs include a 9.7 inches display, up to 16GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 chipset, a 0.7 MP main camera, and a 6930 mAh battery. AppsApk rates the Apple iPad 2 Wi-Fi + 3G at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
display
5.0
design
7.0
connectivity
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/2 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, March. Released 2011, March |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 241.2 x 185.7 x 8.8 mm (9.50 x 7.31 x 0.35 in) |
| Weight | 607 g (1.34 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~65.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~132 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iOS 4, upgradable to iOS 9.3.5 |
| Chipset | Apple A5 (45 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX543MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 512MB RAM, 32GB 512MB RAM, 64GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 0.7 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 6930 mAh battery (25 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 407 USD |
● Questions about this phone
When was the Apple iPad 2 Wi-Fi + 3G released?
The Apple iPad 2 Wi-Fi + 3G was announced 2011, March. Released 2011, March.
What is the Apple iPad 2 Wi-Fi + 3G's display size?
The Apple iPad 2 Wi-Fi + 3G has a 9.7 inches display with 768 x 1024 pixels resolution.
How much storage does the Apple iPad 2 Wi-Fi + 3G have?
The Apple iPad 2 Wi-Fi + 3G is available with 16GB / 32GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Apple iPad 2 Wi-Fi + 3G have?
The Apple iPad 2 Wi-Fi + 3G features a 0.7 MP main camera. Specifications: 0.7 MP.
What is the Apple iPad 2 Wi-Fi + 3G battery capacity?
The Apple iPad 2 Wi-Fi + 3G has a 6930 mAh battery.
Does the Apple iPad 2 Wi-Fi + 3G support 5G?
No, the Apple iPad 2 Wi-Fi + 3G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Apple iPad 2 Wi-Fi + 3G run?
The Apple iPad 2 Wi-Fi + 3G runs iOS 4.
What is AppsApk's rating for the Apple iPad 2 Wi-Fi + 3G?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPad 2 Wi-Fi + 3G at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN