Apple iPad 3 Wi-Fi
7.3/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2012Discontinued
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display9.7 inches · 1536×2048
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1560 mAh
- OSiOS 5.1
Sponsored
The Apple iPad 3 Wi-Fi is a tablet announced 2012. Key specs include a 9.7 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 chipset, a 5 MP main camera, and a 1560 mAh battery. AppsApk rates the Apple iPad 3 Wi-Fi at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
display
8.0
design
7.0
connectivity
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, March. Released 2012, March 16th |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 241.2 x 185.7 x 9.4 mm (9.50 x 7.31 x 0.37 in) |
| Weight | 652 g (1.44 lb) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~65.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iOS 5.1, upgradable to iOS 9.3.5 |
| Chipset | Apple A5X (45 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX543MP4 (quad-core graphics) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM, 64GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 480p@30fps |
| Single | VGA, videocalling over Wi-Fi only |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | No |
| USB | 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 11560 mAh battery (42.5 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 319 USD |
● Questions about this phone
When was the Apple iPad 3 Wi-Fi released?
The Apple iPad 3 Wi-Fi was announced 2012, March. Released 2012, March 16th.
What is the Apple iPad 3 Wi-Fi's display size?
The Apple iPad 3 Wi-Fi has a 9.7 inches display with 1536 x 2048 pixels resolution.
How much RAM does the Apple iPad 3 Wi-Fi have?
The Apple iPad 3 Wi-Fi comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Apple iPad 3 Wi-Fi have?
The Apple iPad 3 Wi-Fi is available with 16GB / 1GB / 32GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Apple iPad 3 Wi-Fi have?
The Apple iPad 3 Wi-Fi features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Apple iPad 3 Wi-Fi battery capacity?
The Apple iPad 3 Wi-Fi has a 1560 mAh battery.
Does the Apple iPad 3 Wi-Fi support 5G?
No, the Apple iPad 3 Wi-Fi does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Apple iPad 3 Wi-Fi run?
The Apple iPad 3 Wi-Fi runs iOS 5.1.
What is AppsApk's rating for the Apple iPad 3 Wi-Fi?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPad 3 Wi-Fi at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN