Apple iPad Air 2
7.0/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display9.7 inches · 1536×2048
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery7340 mAh
- OSiOS 8.1
Sponsored
The Apple iPad Air 2 is a tablet announced 2014. Key specs include a 9.7 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Triple-core 1.5 GHz Typhoon chipset, a 8 MP main camera, and a 7340 mAh battery. AppsApk rates the Apple iPad Air 2 at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
display
6.0
design
8.0
connectivity
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - A1567 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 240 x 169.5 x 6.1 mm (9.45 x 6.67 x 0.24 in) |
| Weight | 437 g (Wi-Fi) / 444 g (3G/LTE) (15.41 oz) |
| SIM | Nano-SIM, eSIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~71.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iOS 8.1, upgradable to iPadOS 13.1.2 |
| Chipset | Apple A8X (20 nm) |
| CPU | Triple-core 1.5 GHz Typhoon |
| GPU | PowerVR GXA6850 (octa-core graphics) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM, 128GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.4, 31mm (standard), 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | face detection, HDR, FaceTime over Wi-Fi or Cellular |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.2 MP, f/2.2, 31mm (standard) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS (3G/LTE model only) |
| USB | 2.0, proprietary reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 7340 mAh battery (27.62 Wh) |
MISC | |
| Colors | Space Gray, Silver, Gold |
| Price | About 440 EUR |
● Questions about this phone
When was the Apple iPad Air 2 released?
The Apple iPad Air 2 was announced 2014, October.
What is the Apple iPad Air 2's display size?
The Apple iPad Air 2 has a 9.7 inches display with 1536 x 2048 pixels resolution.
How much RAM does the Apple iPad Air 2 have?
The Apple iPad Air 2 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Apple iPad Air 2 have?
The Apple iPad Air 2 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Apple iPad Air 2 have?
The Apple iPad Air 2 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Apple iPad Air 2 battery capacity?
The Apple iPad Air 2 has a 7340 mAh battery.
Does the Apple iPad Air 2 support 5G?
No, the Apple iPad Air 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Apple iPad Air 2 run?
The Apple iPad Air 2 runs iOS 8.1.
What is AppsApk's rating for the Apple iPad Air 2?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPad Air 2 at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.