Apple iPad Air (2019)
6.6/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display10.5 inches · 1668×2224
- Camera8 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery8134 mAh
- OSiOS 12.1.3
Sponsored
The Apple iPad Air (2019) is a tablet announced 2019. Key specs include a 10.5 inches display, 3 GB RAM, up to 64GB storage, a Hexa-core (2x2.5 GHz Vortex + 4x1.6 GHz Tempest) chipset, a 8 MP main camera, and a 8134 mAh battery. AppsApk rates the Apple iPad Air (2019) at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
display
6.0
design
7.0
connectivity
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 11(1500), 12(700), 13(700), 14(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 21(1500), 25(1900), 26(850), 29(700), 30(2300), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 46(5200), 66(1700/2100), 71(600) - A2153 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) Cat16 1024/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 250.6 x 174.1 x 6.1 mm (9.87 x 6.85 x 0.24 in) |
| Weight | 456 g (Wi-Fi) / 464 g (3G/LTE) (1.01 lb) |
| SIM | Nano-SIM, eSIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.5 inches, 341.4 cm2 (~78.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1668 x 2224 pixels, 4:3 ratio (~265 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iOS 12.1.3, upgradable to iPadOS 13.1.2 |
| Chipset | Apple A12 Bionic (7 nm) |
| CPU | Hexa-core (2x2.5 GHz Vortex + 4x1.6 GHz Tempest) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 3GB RAM, 256GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.4, 31mm (standard), 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 7 MP, f/2.2, 31mm (standard) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS (3G/LTE model only) |
| USB | 2.0, proprietary reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 8134 mAh battery (30.8 Wh) |
MISC | |
| Colors | Space Gray, Silver, Gold |
| Models | A2153, A2123, A2154, A2152 |
| Price | About 604 USD |
● Questions about this phone
When was the Apple iPad Air (2019) released?
The Apple iPad Air (2019) was announced 2019, March.
What is the Apple iPad Air (2019)'s display size?
The Apple iPad Air (2019) has a 10.5 inches display with 1668 x 2224 pixels resolution.
How much RAM does the Apple iPad Air (2019) have?
The Apple iPad Air (2019) comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Apple iPad Air (2019) have?
The Apple iPad Air (2019) is available with 64GB / 3GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Apple iPad Air (2019) have?
The Apple iPad Air (2019) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Apple iPad Air (2019) battery capacity?
The Apple iPad Air (2019) has a 8134 mAh battery.
Does the Apple iPad Air (2019) support 5G?
No, the Apple iPad Air (2019) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Apple iPad Air (2019) run?
The Apple iPad Air (2019) runs iOS 12.1.3.
What is AppsApk's rating for the Apple iPad Air (2019)?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPad Air (2019) at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.