Apple iPad mini (2019)
6.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display7.9 inches · 1536×2048
- Camera8 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery5124 mAh
- OSiOS 12.1.3
Sponsored
The Apple iPad mini (2019) is a tablet announced 2019. Key specs include a 7.9 inches display, 3 GB RAM, up to 64GB storage, a Hexa-core (2x2.5 GHz Vortex + 4x1.6 GHz Tempest) chipset, a 8 MP main camera, and a 5124 mAh battery. AppsApk rates the Apple iPad mini (2019) at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 11(1500), 12(700), 13(700), 14(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 21(1500), 25(1900), 26(850), 29(700), 30(2300), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 46(5200), 66(1700/2100), 71(600) - A2126 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) Cat16 1024/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 203.2 x 134.8 x 6.1 mm (8.0 x 5.31 x 0.24 in) |
| Weight | 300.5 g (Wi-Fi) / 308.2 g (3G/LTE) (10.86 oz) |
| SIM | Nano-SIM, eSIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.9 inches, 193.3 cm2 (~70.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~324 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iOS 12.1.3, upgradable to iPadOS 13.1.2 |
| Chipset | Apple A12 Bionic (7 nm) |
| CPU | Hexa-core (2x2.5 GHz Vortex + 4x1.6 GHz Tempest) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 3GB RAM, 256GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.4, 32mm (standard), 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 7 MP, f/2.2, 31mm (standard) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS (Wi‑Fi + Cellular model only)"; |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 5124 mAh battery (19.1 Wh) |
MISC | |
| Colors | Space Gray, Silver, Gold |
| Models | A2126, A2124, A2133, A2125 |
| Price | About 494 USD |
● Questions about this phone
When was the Apple iPad mini (2019) released?
The Apple iPad mini (2019) was announced 2019, March.
What is the Apple iPad mini (2019)'s display size?
The Apple iPad mini (2019) has a 7.9 inches display with 1536 x 2048 pixels resolution.
How much RAM does the Apple iPad mini (2019) have?
The Apple iPad mini (2019) comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Apple iPad mini (2019) have?
The Apple iPad mini (2019) is available with 64GB / 3GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Apple iPad mini (2019) have?
The Apple iPad mini (2019) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Apple iPad mini (2019) battery capacity?
The Apple iPad mini (2019) has a 5124 mAh battery.
Does the Apple iPad mini (2019) support 5G?
No, the Apple iPad mini (2019) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Apple iPad mini (2019) run?
The Apple iPad mini (2019) runs iOS 12.1.3.
What is AppsApk's rating for the Apple iPad mini (2019)?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPad mini (2019) at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.