Apple iPad Pro 10.5 (2017)
7.7/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display10.5 inches · 1668×2224
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery8134 mAh
- OSiOS 10.3.2
Sponsored
The Apple iPad Pro 10.5 (2017) is a tablet announced 2017. Key specs include a 10.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a 12 MP main camera, and a 8134 mAh battery. AppsApk rates the Apple iPad Pro 10.5 (2017) at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
display
8.0
design
8.0
connectivity
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 11(1500), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 21(1500), 25(1900), 26(850), 27(800), 28(700), 29(700), 30(2300), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, June |
| Status | Available. Released 2017, June |
BODY | |
| Dimensions | 250.6 x 174.1 x 6.1 mm (9.87 x 6.85 x 0.24 in) |
| Weight | 469 g (Wi-Fi) / 477 g (LTE) (1.03 lb) |
| SIM | Nano-SIM, eSIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.5 inches, 341.4 cm2 (~78.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1668 x 2224 pixels, 4:3 ratio (~265 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iOS 10.3.2, upgradable to iPadOS 13.1.2 |
| Chipset | Apple A10X Fusion (10 nm) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM, 512GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps, 1080p@120fps, 720p@240fps |
| Single | 12 MP, f/1.8, 1/3", PDAF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 7 MP, f/2.2, 32mm (standard) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS (Wi‑Fi + Cellular model only)"; |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 8134 mAh battery (30.8 Wh) |
MISC | |
| Colors | Space Gray, Rose Gold, Gold, Silver |
| Models | A1701, A1709, A1852 |
| Price | About 802 USD |
● Questions about this phone
When was the Apple iPad Pro 10.5 (2017) released?
The Apple iPad Pro 10.5 (2017) was announced 2017, June.
What is the Apple iPad Pro 10.5 (2017)'s display size?
The Apple iPad Pro 10.5 (2017) has a 10.5 inches display with 1668 x 2224 pixels resolution.
How much RAM does the Apple iPad Pro 10.5 (2017) have?
The Apple iPad Pro 10.5 (2017) comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Apple iPad Pro 10.5 (2017) have?
The Apple iPad Pro 10.5 (2017) is available with 64GB / 4GB / 256GB / 512GB of internal storage.
What camera does the Apple iPad Pro 10.5 (2017) have?
The Apple iPad Pro 10.5 (2017) features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Apple iPad Pro 10.5 (2017) battery capacity?
The Apple iPad Pro 10.5 (2017) has a 8134 mAh battery.
Does the Apple iPad Pro 10.5 (2017) support 5G?
No, the Apple iPad Pro 10.5 (2017) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Apple iPad Pro 10.5 (2017) run?
The Apple iPad Pro 10.5 (2017) runs iOS 10.3.2.
What is AppsApk's rating for the Apple iPad Pro 10.5 (2017)?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPad Pro 10.5 (2017) at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.