Apple iPad Pro 12.9 (2015)
7.6/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display12.9 inches · 2048×2732
- Camera8 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery307 mAh
- OSiOS 9
Sponsored
The Apple iPad Pro 12.9 (2015) is a tablet announced 2015. Key specs include a 12.9 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Dual-core 2.26 GHz (Twister) chipset, a 8 MP main camera, and a 307 mAh battery. AppsApk rates the Apple iPad Pro 12.9 (2015) at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
display
7.0
design
8.0
connectivity
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, November |
BODY | |
| Dimensions | 305.7 x 220.6 x 6.9 mm (12.04 x 8.69 x 0.27 in) |
| Weight | 713 g (Wi-Fi) / 723 g (LTE) (1.57 lb) |
| SIM | Nano-SIM, eSIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 12.9 inches, 519.2 cm2 (~77.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2048 x 2732 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iOS 9, upgradable to iPadOS 13.1.2 |
| Chipset | Apple A9X (16 nm) |
| CPU | Dual-core 2.26 GHz (Twister) |
| GPU | PowerVR Series 7 (12-core graphics) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.4, 31mm (standard), 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | face detection, HDR, FaceTime over Wi-Fi or Cellular |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS (Wi‑Fi + Cellular model only)"; |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 10,307 mAh battery (38.8 Wh) |
MISC | |
| Colors | Space Gray, Silver, Gold |
| Models | A1584, A1652 |
| Price | About 937 USD |
● Questions about this phone
When was the Apple iPad Pro 12.9 (2015) released?
The Apple iPad Pro 12.9 (2015) was announced 2015, September.
What is the Apple iPad Pro 12.9 (2015)'s display size?
The Apple iPad Pro 12.9 (2015) has a 12.9 inches display with 2048 x 2732 pixels resolution.
How much RAM does the Apple iPad Pro 12.9 (2015) have?
The Apple iPad Pro 12.9 (2015) comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Apple iPad Pro 12.9 (2015) have?
The Apple iPad Pro 12.9 (2015) is available with 32GB / 4GB / 128GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Apple iPad Pro 12.9 (2015) have?
The Apple iPad Pro 12.9 (2015) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Apple iPad Pro 12.9 (2015) battery capacity?
The Apple iPad Pro 12.9 (2015) has a 307 mAh battery.
Does the Apple iPad Pro 12.9 (2015) support 5G?
No, the Apple iPad Pro 12.9 (2015) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Apple iPad Pro 12.9 (2015) run?
The Apple iPad Pro 12.9 (2015) runs iOS 9.
What is AppsApk's rating for the Apple iPad Pro 12.9 (2015)?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPad Pro 12.9 (2015) at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN