Apple iPad Pro 12.9 (2018)
6.6/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display12.9 inches · 2048×2732
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery9720 mAh
- OSiOS 12
Sponsored
The Apple iPad Pro 12.9 (2018) is a tablet announced 2018. Key specs include a 12.9 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.5 GHz Vortex + 4x1.6 GHz Tempest) chipset, a 12 MP main camera, and a 9720 mAh battery. AppsApk rates the Apple iPad Pro 12.9 (2018) at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
display
6.0
design
7.0
connectivity
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 11(1500), 12(700), 13(700), 14(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 21(1500), 25(1900), 26(850), 29(700), 30(2300), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 46(5200), 66(1700/2100), 71(600) - A2014 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, November |
BODY | |
| Dimensions | 280.6 x 214.9 x 5.9 mm (11.05 x 8.46 x 0.23 in) |
| Weight | 631 g (Wi-Fi), 633 g (LTE) (1.39 lb) |
| SIM | Nano-SIM, eSIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 12.9 inches, 515.3 cm2 (~85.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2048 x 2732 pixels, 4:3 ratio (~265 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iOS 12, upgradable to iPadOS 13.1.2 |
| Chipset | Apple A12X Bionic (7 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Vortex + 4x1.6 GHz Tempest) |
| GPU | Apple GPU (7-core graphics) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM, 512GB 4GB RAM, 1TB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/1.8, 29mm (standard), 1/3", 1.22µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 7 MP, f/2.2, 32mm (standard) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS (Wi‑Fi + Cellular model only)"; |
FEATURES | |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Power Bank/Reverse charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 9720 mAh battery (36.71 Wh) |
MISC | |
| Colors | Silver, Space Gray |
| Models | A2014, A1895, A1876, A1983 |
| Price | About 1,209 USD |
● Questions about this phone
When was the Apple iPad Pro 12.9 (2018) released?
The Apple iPad Pro 12.9 (2018) was announced 2018, October.
What is the Apple iPad Pro 12.9 (2018)'s display size?
The Apple iPad Pro 12.9 (2018) has a 12.9 inches display with 2048 x 2732 pixels resolution.
How much RAM does the Apple iPad Pro 12.9 (2018) have?
The Apple iPad Pro 12.9 (2018) is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Apple iPad Pro 12.9 (2018) have?
The Apple iPad Pro 12.9 (2018) is available with 64GB / 4GB / 256GB / 512GB of internal storage.
What camera does the Apple iPad Pro 12.9 (2018) have?
The Apple iPad Pro 12.9 (2018) features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Apple iPad Pro 12.9 (2018) battery capacity?
The Apple iPad Pro 12.9 (2018) has a 9720 mAh battery.
Does the Apple iPad Pro 12.9 (2018) support 5G?
No, the Apple iPad Pro 12.9 (2018) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Apple iPad Pro 12.9 (2018) run?
The Apple iPad Pro 12.9 (2018) runs iOS 12.
What is AppsApk's rating for the Apple iPad Pro 12.9 (2018)?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPad Pro 12.9 (2018) at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.