| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2010, January. Released 2010, March |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 242.8 x 189.7 x 13.4 mm (9.56 x 7.47 x 0.53 in) |
| Weight | 730 g (1.61 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~63.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~132 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| OS | iOS 4, upgradable to iOS 5.1.1 |
| Chipset | Apple A4 (45 nm) |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A8 |
| GPU | PowerVR SGX535 |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 256MB RAM, 32GB 256MB RAM, 64GB 256MB RAM |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 6600 mAh battery (24.8 Wh) |
| Colors | Silver |
| Price | About 451 USD |