Apple iPad Wi-Fi
6.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2010Discontinued
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display9.7 inches · 768×1024
- CameraNo
- Memory16 GB
- Battery6600 mAh
- OSiOS 4
Sponsored
The Apple iPad Wi-Fi is a tablet announced 2010. Key specs include a 9.7 inches display, up to 16GB storage, a 1.0 GHz Cortex-A8 chipset, and a 6600 mAh battery. AppsApk rates the Apple iPad Wi-Fi at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2010, January. Released 2010, March |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 242.8 x 189.7 x 13.4 mm (9.56 x 7.47 x 0.53 in) |
| Weight | 680 g (1.50 lb) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~63.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~132 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iOS 4, upgradable to iOS 5.1.1 |
| Chipset | Apple A4 (45 nm) |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A8 |
| GPU | PowerVR SGX535 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 256MB RAM, 32GB 256MB RAM, 64GB 256MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | No |
| USB | 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 6600 mAh battery (24.8 Wh) |
MISC | |
| Colors | Silver |
| Price | About 341 USD |
● Questions about this phone
When was the Apple iPad Wi-Fi released?
The Apple iPad Wi-Fi was announced 2010, January. Released 2010, March.
What is the Apple iPad Wi-Fi's display size?
The Apple iPad Wi-Fi has a 9.7 inches display with 768 x 1024 pixels resolution.
How much storage does the Apple iPad Wi-Fi have?
The Apple iPad Wi-Fi is available with 16GB / 32GB / 64GB of internal storage.
What is the Apple iPad Wi-Fi battery capacity?
The Apple iPad Wi-Fi has a 6600 mAh battery.
Does the Apple iPad Wi-Fi support 5G?
No, the Apple iPad Wi-Fi does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Apple iPad Wi-Fi run?
The Apple iPad Wi-Fi runs iOS 4.
What is AppsApk's rating for the Apple iPad Wi-Fi?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPad Wi-Fi at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.