Apple iPhone 11 Pro Max
8.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.5 inches · 1242×2688
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3969 mAh
- OSiOS 13
Sponsored
The Apple iPhone 11 Pro Max is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Hexa-core (2x2.65 GHz Lightning + 4x1.8 GHz Thunder) chipset, a 12 MP main camera, and a 3969 mAh battery. AppsApk rates the Apple iPhone 11 Pro Max at 8.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
9.0
connectivity
9.0
display
9.0
design
9.0
camera
9.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM) - for China |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 11(1500), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 21(1500), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 42(3500), 46(5200), 48, 66(1700/2100) - A2218 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A 1.6 Gbps DL, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 158 x 77.8 x 8.1 mm (6.22 x 3.06 x 0.32 in) |
| Weight | 226 g (7.97 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM and/or Electronic SIM card) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) - for China |
| Build | Front/back glass, stainless steel frame |
DISPLAY | |
| Type | Super Retina XDR OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches, 102.9 cm2 (~83.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1242 x 2688 pixels, 19.5:9 ratio (~458 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iOS 13, upgradable to iOS 13.2 |
| Chipset | Apple A13 Bionic (7 nm+) |
| CPU | Hexa-core (2x2.65 GHz Lightning + 4x1.8 GHz Thunder) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM, 512GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.0, 52mm (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, PDAF, OIS, 2x optical zoom 12 MP, f/2.4, 13mm (ultrawide)"; |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 2160p@24/30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Single | 12 MP, f/2.2, 23mm (wide) SL 3D camera |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos Dolby Digital Plus |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| USB | 2.0, proprietary reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 50% in 30 min USB Power Delivery 2.0 |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3969 mAh battery (15.04 Wh) |
MISC | |
| Colors | Space Gray, Silver, Gold, Midnight Green (matte colors) |
| Models | A2218, A2161, A2220 |
| Price | About 1090 USD |
● Questions about this phone
When was the Apple iPhone 11 Pro Max released?
The Apple iPhone 11 Pro Max was announced 2019, September.
What is the Apple iPhone 11 Pro Max's display size?
The Apple iPhone 11 Pro Max has a 6.5 inches display with 1242 x 2688 pixels resolution.
How much RAM does the Apple iPhone 11 Pro Max have?
The Apple iPhone 11 Pro Max comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Apple iPhone 11 Pro Max have?
The Apple iPhone 11 Pro Max is available with 64GB / 4GB / 256GB / 512GB of internal storage.
What camera does the Apple iPhone 11 Pro Max have?
The Apple iPhone 11 Pro Max features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Apple iPhone 11 Pro Max battery capacity?
The Apple iPhone 11 Pro Max has a 3969 mAh battery.
Does the Apple iPhone 11 Pro Max support 5G?
No, the Apple iPhone 11 Pro Max does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Apple iPhone 11 Pro Max run?
The Apple iPhone 11 Pro Max runs iOS 13.
What is AppsApk's rating for the Apple iPhone 11 Pro Max?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPhone 11 Pro Max at 8.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.