Apple iPhone 11
9.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.1 inches · 828×1792
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3110 mAh
- OSiOS 13
Sponsored
The Apple iPhone 11 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.1 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Hexa-core (2x2.65 GHz Lightning + 4x1.8 GHz Thunder) chipset, and a 3110 mAh battery. AppsApk rates the Apple iPhone 11 at 9.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
10.0
performance
10.0
connectivity
9.0
display
10.0
design
10.0
camera
9.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM) - for China |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 11(1500), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 21(1500), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 42(3500), 46(5200), 48, 66(1700/2100) - A2221 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) Cat16 1024/150 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 150.9 x 75.7 x 8.3 mm (5.94 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM and/or Electronic SIM card) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) - for China |
| Build | Front/back glass, aluminum frame (7000 series) |
DISPLAY | |
| Type | Liquid Retina IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.1 inches, 90.3 cm2 (~79.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 828 x 1792 pixels, 19.5:9 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iOS 13, upgradable to iOS 13.2 |
| Chipset | Apple A13 Bionic (7 nm+) |
| CPU | Hexa-core (2x2.65 GHz Lightning + 4x1.8 GHz Thunder) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 13mm (ultrawide)" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 2160p@24/30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Dual | 12 MP, f/2.2, 23mm (wide) SL 3D camera |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos Dolby Digital Plus |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| USB | 2.0, proprietary reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Siri natural language commands and dictation |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 50% in 30 min USB Power Delivery 2.0 Qi wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3110 mAh battery (11.91 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black, Green, Yellow, Purple, Red, White |
| Models | A2221, A2111, A2223 |
| Price | About 699 USD"; |
● Questions about this phone
When was the Apple iPhone 11 released?
The Apple iPhone 11 was announced 2019, September.
What is the Apple iPhone 11's display size?
The Apple iPhone 11 has a 6.1 inches display with 828 x 1792 pixels resolution.
How much RAM does the Apple iPhone 11 have?
The Apple iPhone 11 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Apple iPhone 11 have?
The Apple iPhone 11 is available with 64GB / 4GB / 128GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Apple iPhone 11 have?
The Apple iPhone 11 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Apple iPhone 11 battery capacity?
The Apple iPhone 11 has a 3110 mAh battery.
Does the Apple iPhone 11 support 5G?
No, the Apple iPhone 11 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Apple iPhone 11 run?
The Apple iPhone 11 runs iOS 13.
What is AppsApk's rating for the Apple iPhone 11?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPhone 11 at 9.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.