Apple iPhone 12 mini
Updated May 2026
- Network5G / LTE
- Display—
- Camera12 MP
- Memory256 GB
- Battery227 mAh
- OS—
Sponsored
The iPhone 12 and iPhone 12 Mini are smartphones that were developed and marketed by Apple. They are the fourteenth-generation iPhones, succeeding the iPhone 11. They were unveiled at a virtually held Apple Special Event at Apple Park in Cupertino, California, on October 13, 2020, alongside the "premium flagship" iPhone 12 Pro and iPhone 12 Pro Max and HomePod Mini. Pre-orders for the iPhone 12 started on October 16, 2020, and the phone was released in most countries on October 23, 2020, alongside the iPhone 12 Pro and fourth-generation iPad Air. Pre-orders for the iPhone 12 Mini began on November 6, 2020, and the phone was released on November 13, 2020, alongside the iPhone 12 Pro Max.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| Chipset | A14 Bionic |
|---|---|
| RAM | 4 GB LPDDR4X |
| Storage | 64, 128, 256 GB NVMe |
| Display | 5.4 in diagonal Super Retina XDR OLED, 2340×1080 px (476 ppi, aspect ratio 19.5:9), supplied by Samsung Display |
| Main camera | 12 MP, f/1.6, 26 mm (wide), 1.4 μm, dual pixel PDAF, OIS / 12 MP, f/2.4, 13 mm, 120˚ (ultrawide), 1/3.6" / Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) / 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (up to 30fps), stereo sound rec. |
| Selfie camera | 12 MP, f/2.2, 23 mm (wide), 1/3.6" / HDR / 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Battery | 3.85 V 8.57 Wh (2,227 mAh) Li-ion |
| Charging | MagSafe wireless charging (15 W/12 W (Mini)) |
| Weight | 133 g |
Design and display
The Apple iPhone 12 mini features a modern display measuring approximately 6.x inches. Display details: 5.4 in diagonal Super Retina XDR OLED, 2340×1080 px (476 ppi, aspect ratio 19.5:9), supplied by Samsung Display. The handset weighs 133 g and is built in a Slate form factor.
Performance
Powering the Apple iPhone 12 mini is the A14 Bionic system-on-chip. CPU configuration: Hexa-core (2 "high performance" Firestorm @ 3.1 GHz + 4 "energy-saving" Icestorm). Graphics are handled by Apple-designed 4 core, up to 750 GFLOPS. It ships with 4 GB LPDDR4X of RAM. Storage options: 64, 128, 256 GB NVMe.
Camera
The rear camera system on the Apple iPhone 12 mini: 12 MP, f/1.6, 26 mm (wide), 1.4 μm, dual pixel PDAF, OIS / 12 MP, f/2.4, 13 mm, 120˚ (ultrawide), 1/3.6" / Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) / 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (up to 30fps), stereo sound rec.. Front-facing camera: 12 MP, f/2.2, 23 mm (wide), 1/3.6" / HDR / 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS.
Battery and charging
The Apple iPhone 12 mini packs a 3.85 V 8.57 Wh (2,227 mAh) Li-ion battery. Charging support: MagSafe wireless charging (15 W/12 W (Mini)).
Connectivity
Network support: 2G / 3G / 4G LTE / 5G. Connectivity options include Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.0, Ultra-wideband (UWB).
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | 2G / 3G / 4G LTE / 5G |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2020 |
BODY | |
| Weight | 133 g |
| Build | Slate |
DISPLAY | |
| Type | 5.4 in diagonal Super Retina XDR OLED, 2340×1080 px (476 ppi, aspect ratio 19.5:9), supplied by Samsung Display |
PLATFORM | |
| Chipset | A14 Bionic |
| CPU | Hexa-core (2 "high performance" Firestorm @ 3.1 GHz + 4 "energy-saving" Icestorm) |
| GPU | Apple-designed 4 core, up to 750 GFLOPS |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64, 128, 256 GB NVMe |
MAIN CAMERA | |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Dual | 12 MP, f/1.6, 26 mm (wide), 1.4 μm, dual pixel PDAF, OIS / 12 MP, f/2.4, 13 mm, 120˚ (ultrawide), 1/3.6" / Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) / 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (up to 30fps), stereo sound rec. |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 23 mm (wide), 1/3.6" / HDR / 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
SOUND | |
| Loudspeaker | Spatial Audio, Dolby Atmos |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.0, Ultra-wideband (UWB) |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | MagSafe wireless charging (15 W/12 W (Mini)) |
| Battery Type | 3.85 V 8.57 Wh (2,227 mAh) Li-ion |