Apple iPhone 12 Pro Max
Updated May 2026
- Network5G / LTE / HSPA
- Display—
- Camera12 MP
- Memory512 GB
- BatteryNon-removable Li-Po
- OS—
Sponsored
The iPhone 12 Pro and iPhone 12 Pro Max are smartphones developed and marketed by Apple. They are the flagship smartphones in the fourteenth generation of the iPhone, succeeding the iPhone 11 Pro and iPhone 11 Pro Max, respectively. They were unveiled alongside the iPhone 12 and iPhone 12 Mini at an Apple Special Event at Apple Park in Cupertino, California, on October 13, 2020, with the iPhone 12 Pro being released on October 23, 2020, and the iPhone 12 Pro Max on November 13, 2020. They were discontinued on September 14, 2021, along with the iPhone XR, following the announcement of the iPhone 13 and iPhone 13 Pro.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| Chipset | A14 Bionic |
|---|---|
| RAM | 6GB LPDDR4X |
| Storage | 128, 256 or 512GB NVMe |
| Main camera | 12 MP (4032 x 3024 px); Dolby Vision; Night Mode; 4K @ 24, 30, 60; 1080p@30, 60, 120; 720p@240; 26 mm; 12 MP telephoto (52 mm, 2x) and ultra-wide (13 mm, 0.5x) |
| Selfie camera | 12 MP (4000 x 3000 px); Dolby Vision; 4K @ 24, 30, 60; 1080p@30, 60, 120; 720p@240; 26 mm |
Performance
Powering the Apple iPhone 12 Pro Max is the A14 Bionic system-on-chip. CPU configuration: Hexa-core (2x high-power Firestorm cores @3.1 GHz + 4x low-power Icestorm cores @1.8 GHz). Graphics are handled by Quad-core Apple-designed GPU, up to 750 GFLOPS. It ships with 6GB LPDDR4X of RAM. Storage options: 128, 256 or 512GB NVMe.
Camera
The rear camera system on the Apple iPhone 12 Pro Max: 12 MP (4032 x 3024 px); Dolby Vision; Night Mode; 4K @ 24, 30, 60; 1080p@30, 60, 120; 720p@240; 26 mm; 12 MP telephoto (52 mm, 2x) and ultra-wide (13 mm, 0.5x). Front-facing camera: 12 MP (4000 x 3000 px); Dolby Vision; 4K @ 24, 30, 60; 1080p@30, 60, 120; 720p@240; 26 mm.
Connectivity
Network support: GSM, CDMA, 3G, EVDO, HSPA+, 4G LTE, 5G. SIM configuration: nanoSIM and eSIM (eSIM not available on Mainland China models, Hong Kong, Macao and Singapore models, as they have 2 physical SIMs).
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM, CDMA, 3G, EVDO, HSPA+, 4G LTE, 5G |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2020 |
BODY | |
| SIM | nanoSIM and eSIM (eSIM not available on Mainland China models, Hong Kong, Macao and Singapore models, as they have 2 physical SIMs) |
| Build | Slate |
PLATFORM | |
| Chipset | A14 Bionic |
| CPU | Hexa-core (2x high-power Firestorm cores @3.1 GHz + 4x low-power Icestorm cores @1.8 GHz) |
| GPU | Quad-core Apple-designed GPU, up to 750 GFLOPS |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128, 256 or 512GB NVMe |
MAIN CAMERA | |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Single | 12 MP (4032 x 3024 px); Dolby Vision; Night Mode; 4K @ 24, 30, 60; 1080p@30, 60, 120; 720p@240; 26 mm; 12 MP telephoto (52 mm, 2x) and ultra-wide (13 mm, 0.5x) |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 12 MP (4000 x 3000 px); Dolby Vision; 4K @ 24, 30, 60; 1080p@30, 60, 120; 720p@240; 26 mm |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band |
| Bluetooth | 5.x |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |