Apple iPhone 13 mini
Updated May 2026
- Network5G / LTE / HSPA
- Display—
- Camera12 MP
- Memory512 GB
- Battery3.88 V 9.34 W·h (2406 mA·h) Li-ion
- OSOriginal: iOS 15<br />
Sponsored
The iPhone 13 and iPhone 13 Mini are smartphones that were developed and marketed by Apple. They are the fifteenth generation of iPhones, succeeding the iPhone 12 and 12 Mini. They were unveiled at an Apple Event in Apple Park in Cupertino, California, on September 14, 2021, alongside the higher-priced iPhone 13 Pro and iPhone 13 Pro Max flagships. Furthermore, they were released on September 24, 2021. Improvements over the iPhone 12 include a 512 GB storage variant, BeiDou positioning support, and HDR video recording at doubled 60 frames per second.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | Original: iOS 15<br /> |
|---|---|
| Chipset | A15 Bionic |
| RAM | 4GB LPDDR4X |
| Storage | 128, 256 or 512GB NVMe |
| Display | 5.4 in diagonal Super Retina XDR OLED, 1080x2340 px (476 ppi, 19.5:9 aspect ratio), supplied by LG Display and Samsung Display |
| Main camera | 12 MP, f/1.6, 26 mm (wide), 1.7 μm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS / 12 MP, f/2.4, 120˚, 13 mm (ultrawide) / Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) / 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), stereo sound rec |
| Selfie camera | 12 MP, f/2.2, 23 mm (wide), 1/3.6" SL 3D, (depth/biometrics sensor) / HDR / 4K@24/25/30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Battery | 3.88 V 9.34 W·h (2406 mA·h) Li-ion |
| Charging | MagSafe and Qi wireless charging / Lightning fast charging (20W) |
| Weight | 140-141 |
Design and display
The Apple iPhone 13 mini features a modern display measuring approximately 6.x inches. Display details: 5.4 in diagonal Super Retina XDR OLED, 1080x2340 px (476 ppi, 19.5:9 aspect ratio), supplied by LG Display and Samsung Display. The handset weighs 140-141 and is built in a Slate form factor.
Performance
Powering the Apple iPhone 13 mini is the A15 Bionic system-on-chip. CPU configuration: Hexa-core (2x "high-performance" – 3.23 GHz, Avalanche + 4x "energy-saving" Blizzard) – 2.02 GHz. Graphics are handled by Apple-designed 4 core, up to 1.37 TFLOPS. It ships with 4GB LPDDR4X of RAM. Storage options: 128, 256 or 512GB NVMe.
Camera
The rear camera system on the Apple iPhone 13 mini: 12 MP, f/1.6, 26 mm (wide), 1.7 μm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS / 12 MP, f/2.4, 120˚, 13 mm (ultrawide) / Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) / 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), stereo sound rec. Front-facing camera: 12 MP, f/2.2, 23 mm (wide), 1/3.6" SL 3D, (depth/biometrics sensor) / HDR / 4K@24/25/30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS.
Battery and charging
The Apple iPhone 13 mini packs a 3.88 V 9.34 W·h (2406 mA·h) Li-ion battery. Charging support: MagSafe and Qi wireless charging / Lightning fast charging (20W).
Connectivity
Network support: GSM, CDMA, 3G, EVDO, HSPA+, 4G LTE, 5G. Connectivity options include Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.0, Ultra-wideband (UWB) / GPS, GLONASS, Galileo, QZSS, BeiDou. SIM configuration: nanoSIM and eSIM (eSIM not available on China mainland models, and on Hong Kong and Macau iPhone 13 mini models)<hr>Single SIM or Dual SIM in dual stand-by.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM, CDMA, 3G, EVDO, HSPA+, 4G LTE, 5G |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2021 |
BODY | |
| Weight | 140-141 |
| SIM | nanoSIM and eSIM (eSIM not available on China mainland models, and on Hong Kong and Macau iPhone 13 mini models)<hr>Single SIM or Dual SIM in dual stand-by |
| Build | Slate |
DISPLAY | |
| Type | 5.4 in diagonal Super Retina XDR OLED, 1080x2340 px (476 ppi, 19.5:9 aspect ratio), supplied by LG Display and Samsung Display |
PLATFORM | |
| OS | Original: iOS 15<br /> |
| Chipset | A15 Bionic |
| CPU | Hexa-core (2x "high-performance" – 3.23 GHz, Avalanche + 4x "energy-saving" Blizzard) – 2.02 GHz |
| GPU | Apple-designed 4 core, up to 1.37 TFLOPS |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128, 256 or 512GB NVMe |
MAIN CAMERA | |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Dual | 12 MP, f/1.6, 26 mm (wide), 1.7 μm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS / 12 MP, f/2.4, 120˚, 13 mm (ultrawide) / Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) / 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), stereo sound rec |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 23 mm (wide), 1/3.6" SL 3D, (depth/biometrics sensor) / HDR / 4K@24/25/30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
SOUND | |
| Loudspeaker | Spatial Audio, Dolby Atmos, Dolby Audio |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.0, Ultra-wideband (UWB) / GPS, GLONASS, Galileo, QZSS, BeiDou |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | MagSafe and Qi wireless charging / Lightning fast charging (20W) |
| Battery Type | 3.88 V 9.34 W·h (2406 mA·h) Li-ion |