Apple iPhone 13 Pro
Updated May 2026
- Network5G / LTE / HSPA
- Display—
- Camera—
- Memory128 GB
- BatteryNon-removable Li-Po
- OSOriginal: iOS 15<br />
Sponsored
The iPhone 13 Pro and iPhone 13 Pro Max are smartphones developed and marketed by Apple. They were the flagship smartphones in the fifteenth generation of the iPhone, succeeding the iPhone 12 Pro and iPhone 12 Pro Max respectively. The devices were unveiled alongside the iPhone 13 and iPhone 13 Mini at an Apple Special Event at Apple Park in Cupertino, California, on September 14, 2021, and became available ten days later, on September 24. They were discontinued on September 7, 2022, as well as the iPhone 11 and iPhone 12 mini, following the announcement of the iPhone 14 and iPhone 14 Pro.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | Original: iOS 15<br /> |
|---|---|
| Chipset | A15 Bionic |
| RAM | 6GB LPDDR4X |
| Storage | 128 GB, 256 GB, 512 GB, or 1 TB NVMe |
| Selfie camera | 12 MP Sony IMX514, 2.2 |
Performance
Powering the Apple iPhone 13 Pro is the A15 Bionic system-on-chip. It ships with 6GB LPDDR4X of RAM. Storage options: 128 GB, 256 GB, 512 GB, or 1 TB NVMe.
Camera
Front-facing camera: 12 MP Sony IMX514, 2.2.
Connectivity
Network support: GSM, CDMA, 3G, EVDO, HSPA+, 4G LTE, 5G. Connectivity options include Wi‑Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.0, ultra-wideband (UWB) / GPS, GLONASS, Galileo, QZSS, BeiDou. SIM configuration: nanoSIM and eSIM.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM, CDMA, 3G, EVDO, HSPA+, 4G LTE, 5G |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2021 |
BODY | |
| SIM | nanoSIM and eSIM |
| Build | Slate |
PLATFORM | |
| OS | Original: iOS 15<br /> |
| Chipset | A15 Bionic |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128 GB, 256 GB, 512 GB, or 1 TB NVMe |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 12 MP Sony IMX514, 2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Spatial Audio, Dolby Atmos, and lossless audio (Apple Music) |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi‑Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.0, ultra-wideband (UWB) / GPS, GLONASS, Galileo, QZSS, BeiDou |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |