Apple iPhone 14 Pro Max
Updated May 2026
- Network5G / LTE / HSPA
- Display—
- Camera—
- Memory128 GB
- BatteryNon-removable Li-Po
- OS—
Sponsored
The iPhone 14 Pro and iPhone 14 Pro Max are smartphones that were developed and marketed by Apple. They are the sixteenth generation flagship iPhones, succeeding the iPhone 13 Pro and Pro Max. The devices were unveiled alongside the iPhone 14 and 14 Plus during the Apple Event at Apple Park in Cupertino, California, on September 7, 2022, and were made available on September 16, 2022.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| Chipset | Apple A16 Bionic |
|---|---|
| RAM | 6GB LPDDR5 |
| Storage | 128 GB, 256 GB, 512 GB or 1 TB NVMe |
Performance
Powering the Apple iPhone 14 Pro Max is the Apple A16 Bionic system-on-chip. It ships with 6GB LPDDR5 of RAM. Storage options: 128 GB, 256 GB, 512 GB or 1 TB NVMe.
Connectivity
Network support: GSM/EDGE, UMTS/HSPA+, 4G LTE, 5G NR.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM/EDGE, UMTS/HSPA+, 4G LTE, 5G NR |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2022 |
BODY | |
| Build | Slate |
PLATFORM | |
| Chipset | Apple A16 Bionic |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128 GB, 256 GB, 512 GB or 1 TB NVMe |
SOUND | |
| Loudspeaker | 32-bit/384kHz audio, active noise cancellation with dedicated mic |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band |
| Bluetooth | 5.x |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |