Apple iPhone 14
Updated May 2026
- Network5G / LTE
- Display—
- Camera—
- Memory512 GB
- BatteryNon-removable Li-Po
- OSOriginal: iOS 16<br />
Sponsored
The iPhone 14 and iPhone 14 Plus are smartphones that were developed and marketed by Apple. They are the sixteenth-generation iPhones, succeeding the iPhone 13 and iPhone 13 Mini, and were announced during Apple Event, Apple Park in Cupertino, California, on September 7, 2022, alongside the higher-priced iPhone 14 Pro and iPhone 14 Pro Max flagships. The iPhone 14 and iPhone 14 Plus feature a 6.1-inch (15 cm) and 6.7-inch (17 cm) display, improvements to the rear-facing camera, and satellite connectivity for contacting emergency services when a user in trouble is beyond the range of Wi-Fi or cellular networks. The iPhone 14 was made available on September 16, 2022, and iPhone 14 Plus was made available on October 7, 2022, priced at $799 and $899 respectively and was launched with iOS 16. Pre-orders for the iPhone 14 and iPhone 14 Plus began on September 9, 2022. Along with the 14 Pro and 14 Pro Max, the iPhone 14 and 14 Plus are the last iPhones to feature the Lightning port, as their successors, the iPhone 15 and 15 Plus, use a USB-C port, per European Commission regulation.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | Original: iOS 16<br /> |
|---|---|
| Chipset | Apple A15 |
| RAM | 6GB LPDDR4X |
| Storage | 128, 256 or 512GB NVMe |
Performance
Powering the Apple iPhone 14 is the Apple A15 system-on-chip. It ships with 6GB LPDDR4X of RAM. Storage options: 128, 256 or 512GB NVMe.
Connectivity
Network support: 3G / 4G LTE / 5G NR. Connectivity options include Wi-Fi 6 (802.11ax (a/b/g/n/ac)) dual-band, Bluetooth 5.3 (A2DP, LE), Ultra-wideband (UWB) / GPS, GLONASS, Galileo, QZSS, BeiDou.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | 3G / 4G LTE / 5G NR |
LAUNCH | |
| Announced | 14: / 14 Plus: |
| Status | Available. Released 2022 |
BODY | |
| Build | Slate |
PLATFORM | |
| OS | Original: iOS 16<br /> |
| Chipset | Apple A15 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128, 256 or 512GB NVMe |
SOUND | |
| Loudspeaker | Stereo speakers, Spatial Audio, Dolby Atmos |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 6 (802.11ax (a/b/g/n/ac)) dual-band, Bluetooth 5.3 (A2DP, LE), Ultra-wideband (UWB) / GPS, GLONASS, Galileo, QZSS, BeiDou |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
MISC | |
| Models | Blue, Midnight, Product Red, Starlight, Purple, Yellow |