Apple iPhone 15 Pro Max
8.0/ 10
Updated May 2026
Available
- Network5G / LTE / HSPA
- Display—
- Camera—
- Memory128 GB
- BatteryNon-removable Li-Po
- OSOriginal: iOS 17<br />
Sponsored
The iPhone 15 Pro and iPhone 15 Pro Max are smartphones that were developed and marketed by Apple. They are the seventeenth-generation flagship iPhones, succeeding the iPhone 14 Pro and 14 Pro Max.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | Original: iOS 17<br /> |
|---|---|
| Chipset | Apple A17 Pro |
| RAM | 8 GB LPDDR5 |
| Storage | 128 GB (Pro only) / 256 GB / 512 GB / 1 TB / NVMe |
Performance
Powering the Apple iPhone 15 Pro Max is the Apple A17 Pro system-on-chip. It ships with 8 GB LPDDR5 of RAM. Storage options: 128 GB (Pro only) / 256 GB / 512 GB / 1 TB / NVMe.
Connectivity
Network support: 2G GSM/EDGE, 3G UMTS/HSPA+, 4G LTE, 5G NR. Connectivity options include Ultra-wideband (UWB).
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
9.0
connectivity
9.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | 2G GSM/EDGE, 3G UMTS/HSPA+, 4G LTE, 5G NR |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2023 |
BODY | |
| Build | Slate |
PLATFORM | |
| OS | Original: iOS 17<br /> |
| Chipset | Apple A17 Pro |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128 GB (Pro only) / 256 GB / 512 GB / 1 TB / NVMe |
SOUND | |
| Loudspeaker | Dolby Atmos-tuned Spatial Audio |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band |
| Bluetooth | 5.x |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
● Questions about this phone
Does the Apple iPhone 15 Pro Max support 5G?
Yes, the Apple iPhone 15 Pro Max supports 5G networks.
What operating system does the Apple iPhone 15 Pro Max run?
The Apple iPhone 15 Pro Max runs Original: iOS 17<br />.
What is AppsApk's rating for the Apple iPhone 15 Pro Max?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPhone 15 Pro Max at 8.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.