Apple iPhone 15 Pro
Updated May 2026
- Network5G / LTE / HSPA
- Display—
- Camera—
- Memory128 GB
- BatteryNon-removable Li-Po
- OSOriginal: iOS 17<br />
Sponsored
The iPhone 15 Pro and iPhone 15 Pro Max are smartphones that were developed and marketed by Apple. They are the seventeenth-generation flagship iPhones, succeeding the iPhone 14 Pro and 14 Pro Max.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | Original: iOS 17<br /> |
|---|---|
| Chipset | Apple A17 Pro |
| RAM | 8 GB LPDDR5 |
| Storage | 128 GB (Pro only) |
Performance
Powering the Apple iPhone 15 Pro is the Apple A17 Pro system-on-chip. It ships with 8 GB LPDDR5 of RAM. Storage options: 128 GB (Pro only).
Connectivity
Network support: 2G GSM/EDGE, 3G UMTS/HSPA+, 4G LTE, 5G NR. Connectivity options include Wi-Fi 6E (802.11a/b/g/n/ac/ax) tri-band / Bluetooth 5.3 (A2DP, LE) / Ultra-wideband (UWB) / Thread / NFC (reader mode, Express Cards) / LEO satellite (Globalstar, limited) / USB-C: USB 10Gbps / Dual-frequency GPS (L1,L5), GLONASS, Galileo, QZSS, BeiDou, NavIC.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | 2G GSM/EDGE, 3G UMTS/HSPA+, 4G LTE, 5G NR |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2023 |
BODY | |
| Build | Slate |
PLATFORM | |
| OS | Original: iOS 17<br /> |
| Chipset | Apple A17 Pro |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128 GB (Pro only) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Dolby Atmos-tuned Spatial Audio |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 6E (802.11a/b/g/n/ac/ax) tri-band / Bluetooth 5.3 (A2DP, LE) / Ultra-wideband (UWB) / Thread / NFC (reader mode, Express Cards) / LEO satellite (Globalstar, limited) / USB-C: USB 10Gbps / Dual-frequency GPS (L1,L5), GLONASS, Galileo, QZSS, BeiDou, NavIC |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 3.x |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |