Apple iPhone 16 Pro
Updated May 2026
- Network5G / LTE / HSPA
- Display—
- Camera—
- Memory128 GB
- BatteryNon-removable Li-Po
- OSOriginal: iOS 18<br/>
Sponsored
The iPhone 16 Pro and iPhone 16 Pro Max are smartphones developed and marketed by Apple. Alongside the iPhone 16 and iPhone 16 Plus, they form the eighteenth generation of the iPhone, succeeding the iPhone 15 Pro and iPhone 15 Pro Max, and were announced on September 9, 2024, and released on September 20, 2024. The iPhone 16 Pro and iPhone 16 Pro Max include a larger 6.3-inch and 6.9-inch display, a faster processor, upgraded wide and ultra-wide cameras, support for Wi-Fi 7, larger batteries, and come pre-installed with iOS 18. They were discontinued on September 9, 2025, following the announcement of the iPhone 17 Pro and 17 Pro Max.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | Original: iOS 18<br/> |
|---|---|
| Chipset | Apple A18 Pro |
| RAM | 8 GB LPDDR5X |
| Storage | 128 GB (Pro only) |
| Selfie camera | 12 MP, 2.1, 23mm (wide) |
Performance
Powering the Apple iPhone 16 Pro is the Apple A18 Pro system-on-chip. CPU configuration: 2x P-cores (4.02 GHz) + 4x E-cores (2.42 GHz). Graphics are handled by 6-core Apple GPU. It ships with 8 GB LPDDR5X of RAM. Storage options: 128 GB (Pro only).
Camera
Front-facing camera: 12 MP, 2.1, 23mm (wide).
Connectivity
Network support: 2G GSM/EDGE, 3G UMTS/HSPA+, 4G LTE, 5G NR. Connectivity options include Wi-Fi 7 tri-band, Bluetooth 5.3 (A2DP, LE), Ultra-wideband, Thread, NFC (reader mode, Express Cards), LEO satellite (Globalstar, limited), USB-C: USB 10Gbps, Dual-frequency GPS (L1,L5), GLONASS, Galileo, QZSS, BeiDou, NavIC.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | 2G GSM/EDGE, 3G UMTS/HSPA+, 4G LTE, 5G NR |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2024 |
BODY | |
| Build | Slate |
PLATFORM | |
| OS | Original: iOS 18<br/> |
| Chipset | Apple A18 Pro |
| CPU | 2x P-cores (4.02 GHz) + 4x E-cores (2.42 GHz) |
| GPU | 6-core Apple GPU |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128 GB (Pro only) |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 12 MP, 2.1, 23mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Dolby Atmos-tuned Spatial Audio |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 7 tri-band, Bluetooth 5.3 (A2DP, LE), Ultra-wideband, Thread, NFC (reader mode, Express Cards), LEO satellite (Globalstar, limited), USB-C: USB 10Gbps, Dual-frequency GPS (L1,L5), GLONASS, Galileo, QZSS, BeiDou, NavIC |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 3.x |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |