Apple iPhone 3G
5.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2008Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 320×480
- Camera2 MP
- Memory8 GB
- BatteryNon-removable Li-Ion battery
- OSiOS
Sponsored
The Apple iPhone 3G is a smartphone announced 2008. Key specs include a 3.5 inches display, up to 8GB storage, a 412 MHz ARM 11 chipset, and a 2 MP main camera. AppsApk rates the Apple iPhone 3G at 5.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
LAUNCH | |
| Announced | 2008, June. Released 2008, July |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 115.5 x 62.1 x 12.3 mm (4.55 x 2.44 x 0.48 in) |
| Weight | 133 g (4.69 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iOS, upgradable to iOS 4.2.1 |
| CPU | 412 MHz ARM 11 |
| GPU | PowerVR MBX |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 8GB 128MB RAM, 16GB 128MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | No |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP (headset support only) |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion battery |
MISC | |
| Colors | Black(8/16 GB), White (16 GB) |
| Price | About 100 USD |
● Questions about this phone
When was the Apple iPhone 3G released?
The Apple iPhone 3G was announced 2008, June. Released 2008, July.
What is the Apple iPhone 3G's display size?
The Apple iPhone 3G has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
How much storage does the Apple iPhone 3G have?
The Apple iPhone 3G is available with 8GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Apple iPhone 3G have?
The Apple iPhone 3G features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
Does the Apple iPhone 3G support 5G?
No, the Apple iPhone 3G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Apple iPhone 3G run?
The Apple iPhone 3G runs iOS.
What is AppsApk's rating for the Apple iPhone 3G?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPhone 3G at 5.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN