Apple iPhone 3GS
5.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2009Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 320×480
- Camera3.15 MP
- Memory8 GB
- BatteryNon-removable Li-Ion battery
- OSiOS 3
Sponsored
The Apple iPhone 3GS is a smartphone announced 2009. Key specs include a 3.5 inches display, up to 8GB storage, a 600 MHz Cortex-A8 chipset, and a 3.15 MP main camera. AppsApk rates the Apple iPhone 3GS at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
5.0
camera
3.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2009, June. Released 2009, June |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 115.5 x 62.1 x 12.3 mm (4.55 x 2.44 x 0.48 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iOS 3, upgradable to iOS 6.1.6 |
| CPU | 600 MHz Cortex-A8 |
| GPU | PowerVR SGX535 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 8GB 256MB RAM, 16GB 256MB RAM, 32GB 256MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 3.15 MP, f/2.8, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP (headset support only) |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 122 USD |
● Questions about this phone
When was the Apple iPhone 3GS released?
The Apple iPhone 3GS was announced 2009, June. Released 2009, June.
What is the Apple iPhone 3GS's display size?
The Apple iPhone 3GS has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
How much storage does the Apple iPhone 3GS have?
The Apple iPhone 3GS is available with 8GB / 16GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Apple iPhone 3GS have?
The Apple iPhone 3GS features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
Does the Apple iPhone 3GS support 5G?
No, the Apple iPhone 3GS does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Apple iPhone 3GS run?
The Apple iPhone 3GS runs iOS 3.
What is AppsApk's rating for the Apple iPhone 3GS?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPhone 3GS at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN