Apple iPhone 4 CDMA
6.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2011Discontinued
- NetworkEVDO / CDMA
- Display3.5 inches · 640×960
- Camera5 MP
- Memory16 GB
- Battery1420 mAh
- OSiOS 4
Sponsored
The Apple iPhone 4 CDMA is a smartphone announced 2011. Key specs include a 3.5 inches display, up to 16GB storage, a 1.0 GHz Cortex-A8 chipset, a 5 MP main camera, and a 1420 mAh battery. AppsApk rates the Apple iPhone 4 CDMA at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, January. Released 2011, February |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 115.2 x 58.6 x 9.3 mm (4.54 x 2.31 x 0.37 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~54.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 640 x 960 pixels, 3:2 ratio (~330 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iOS 4, upgradable to iOS 7.1.1 |
| Chipset | Apple A4 (45 nm) |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A8 |
| GPU | PowerVR SGX535 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 512MB RAM, 32GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Videocalling over Wi-Fi only |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 1420 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 167 USD |
● Questions about this phone
When was the Apple iPhone 4 CDMA released?
The Apple iPhone 4 CDMA was announced 2011, January. Released 2011, February.
What is the Apple iPhone 4 CDMA's display size?
The Apple iPhone 4 CDMA has a 3.5 inches display with 640 x 960 pixels resolution.
How much storage does the Apple iPhone 4 CDMA have?
The Apple iPhone 4 CDMA is available with 16GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Apple iPhone 4 CDMA have?
The Apple iPhone 4 CDMA features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Apple iPhone 4 CDMA battery capacity?
The Apple iPhone 4 CDMA has a 1420 mAh battery.
Does the Apple iPhone 4 CDMA support 5G?
No, the Apple iPhone 4 CDMA does not support 5G. Supported network technologies: CDMA / EVDO.
What operating system does the Apple iPhone 4 CDMA run?
The Apple iPhone 4 CDMA runs iOS 4.
What is AppsApk's rating for the Apple iPhone 4 CDMA?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPhone 4 CDMA at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN