Apple iPhone 4s
7.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2011Available
- NetworkHSPA / EVDO / CDMA
- Display3.5 inches · 640×960
- Camera8 MP
- Memory8 GB
- Battery1432 mAh
- OSiOS 5
Sponsored
The Apple iPhone 4s is a smartphone announced 2011. Key specs include a 3.5 inches display, up to 8GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 chipset, a 8 MP main camera, and a 1432 mAh battery. AppsApk rates the Apple iPhone 4s at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, October |
| Status | Available. Released 2011, October |
BODY | |
| Dimensions | 115.2 x 58.6 x 9.3 mm (4.54 x 2.31 x 0.37 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Build | Front/back glass & aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~54.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 640 x 960 pixels, 3:2 ratio (~330 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iOS 5, upgradable to iOS 9.3.5 |
| Chipset | Apple A5 (45 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX543MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 8GB 512MB RAM, 16GB 512MB RAM, 32GB 512MB RAM, 64GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.4, 35mm (standard), 1/3.2", 1.4µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 480p@30fps |
| Single | VGA, videocalling over Wi-Fi and 3G |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass Siri natural language commands and dictation |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 1432 mAh battery (5.3 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 212 USD |
● Questions about this phone
When was the Apple iPhone 4s released?
The Apple iPhone 4s was announced 2011, October.
What is the Apple iPhone 4s's display size?
The Apple iPhone 4s has a 3.5 inches display with 640 x 960 pixels resolution.
How much storage does the Apple iPhone 4s have?
The Apple iPhone 4s is available with 8GB / 16GB / 32GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Apple iPhone 4s have?
The Apple iPhone 4s features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Apple iPhone 4s battery capacity?
The Apple iPhone 4s has a 1432 mAh battery.
Does the Apple iPhone 4s support 5G?
No, the Apple iPhone 4s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO.
What operating system does the Apple iPhone 4s run?
The Apple iPhone 4s runs iOS 5.
What is AppsApk's rating for the Apple iPhone 4s?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPhone 4s at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.