Apple iPhone 5
7.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2012Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display4.0 inches · 640×1136
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1440 mAh
- OSiOS 6
Sponsored
The Apple iPhone 5 is a smartphone announced 2012. Key specs include a 4.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Swift (ARM v7-based) chipset, a 8 MP main camera, and a 1440 mAh battery. AppsApk rates the Apple iPhone 5 at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - GSM A1428 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - GSM A1428 |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 17(700) - GSM A1428 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, September |
| Status | Available. Released 2012, September |
BODY | |
| Dimensions | 123.8 x 58.6 x 7.6 mm (4.87 x 2.31 x 0.30 in) |
| Weight | 112 g (3.95 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm2 (~60.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 640 x 1136 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iOS 6, upgradable to iOS 10.3.3 |
| Chipset | Apple A6 (32 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Swift (ARM v7-based) |
| GPU | PowerVR SGX 543MP3 (triple-core graphics) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM, 64GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.4, 33mm (standard), 1/3.2", 1.4µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | face detection, FaceTime over Wi-Fi or Cellular |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.2 MP, f/2.4, 35mm (standard) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 16-bit/44.1kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, proprietary reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass Siri natural language commands and dictation |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 1440 mAh battery (5.45 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black/Slate, White/Silver |
| Price | About 379 USD |
● Questions about this phone
When was the Apple iPhone 5 released?
The Apple iPhone 5 was announced 2012, September.
What is the Apple iPhone 5's display size?
The Apple iPhone 5 has a 4.0 inches display with 640 x 1136 pixels resolution.
How much RAM does the Apple iPhone 5 have?
The Apple iPhone 5 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Apple iPhone 5 have?
The Apple iPhone 5 is available with 16GB / 1GB / 32GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Apple iPhone 5 have?
The Apple iPhone 5 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Apple iPhone 5 battery capacity?
The Apple iPhone 5 has a 1440 mAh battery.
Does the Apple iPhone 5 support 5G?
No, the Apple iPhone 5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Apple iPhone 5 run?
The Apple iPhone 5 runs iOS 6.
What is AppsApk's rating for the Apple iPhone 5?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPhone 5 at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.