Apple iPhone 5c
7.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display4.0 inches · 640×1136
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1510 mAh
- OSiOS 7
Sponsored
The Apple iPhone 5c is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Swift (ARM v7-based) chipset, a 8 MP main camera, and a 1510 mAh battery. AppsApk rates the Apple iPhone 5c at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - A1532 (GSM), A1532 (CDMA), A1456 |
| 4G bands | band |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, September |
| Status | Available. Released 2013, September |
BODY | |
| Dimensions | 124.4 x 59.2 x 9 mm (4.90 x 2.33 x 0.35 in) |
| Weight | 132 g (4.66 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm2 (~59.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 640 x 1136 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | iOS 7, upgradable to iOS 10.3.3 |
| Chipset | Apple A6 (32 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Swift (ARM v7-based) |
| GPU | PowerVR SGX 543MP3 (triple-core graphics) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.4, 33mm (standard), 1/3.2", 1.4µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | face detection, FaceTime over Wi-Fi or Cellular720p@30fps |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 16-bit/44.1kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, proprietary reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass Siri natural language commands and dictation |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 1510 mAh battery (5.73 Wh) |
MISC | |
| Colors | White, Blue, Green, Yellow, Pink |
| Price | About 334 USD |
● Questions about this phone
When was the Apple iPhone 5c released?
The Apple iPhone 5c was announced 2013, September.
What is the Apple iPhone 5c's display size?
The Apple iPhone 5c has a 4.0 inches display with 640 x 1136 pixels resolution.
How much RAM does the Apple iPhone 5c have?
The Apple iPhone 5c comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Apple iPhone 5c have?
The Apple iPhone 5c is available with 8GB / 1GB / 16GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Apple iPhone 5c have?
The Apple iPhone 5c features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Apple iPhone 5c battery capacity?
The Apple iPhone 5c has a 1510 mAh battery.
Does the Apple iPhone 5c support 5G?
No, the Apple iPhone 5c does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Apple iPhone 5c run?
The Apple iPhone 5c runs iOS 7.
What is AppsApk's rating for the Apple iPhone 5c?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPhone 5c at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN