Apple iPhone 5s
7.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display4.0 inches · 640×1136
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1560 mAh
- OSiOS 7
Sponsored
The Apple iPhone 5s is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Cyclone (ARM v8-based) chipset, a 8 MP main camera, and a 1560 mAh battery. AppsApk rates the Apple iPhone 5s at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all models |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - A1533 (GSM), A1453 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 13(700), 17(700), 19(800), 20(800), 25(1900) - A1533 GSM, A1533 CDMA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, September |
| Status | Available. Released 2013, September |
BODY | |
| Dimensions | 123.8 x 58.6 x 7.6 mm (4.87 x 2.31 x 0.30 in) |
| Weight | 112 g (3.95 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm2 (~60.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 640 x 1136 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iOS 7, upgradable to iOS 12.4 |
| Chipset | Apple A7 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cyclone (ARM v8-based) |
| GPU | PowerVR G6430 (quad-core graphics) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM, 64GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 29mm (standard), 1/3", 1.5µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | face detection, HDR, FaceTime over Wi-Fi or Cellular |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.2 MP, f/2.4, 31mm (standard) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 16-bit/44.1kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, proprietary reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass Siri natural language commands and dictation |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 1560 mAh battery (5.92 Wh) |
MISC | |
| Colors | Space Gray, White/Silver, Gold |
| Price | About 89 USD |
● Questions about this phone
When was the Apple iPhone 5s released?
The Apple iPhone 5s was announced 2013, September.
What is the Apple iPhone 5s's display size?
The Apple iPhone 5s has a 4.0 inches display with 640 x 1136 pixels resolution.
How much RAM does the Apple iPhone 5s have?
The Apple iPhone 5s comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Apple iPhone 5s have?
The Apple iPhone 5s is available with 16GB / 1GB / 32GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Apple iPhone 5s have?
The Apple iPhone 5s features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Apple iPhone 5s battery capacity?
The Apple iPhone 5s has a 1560 mAh battery.
Does the Apple iPhone 5s support 5G?
No, the Apple iPhone 5s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Apple iPhone 5s run?
The Apple iPhone 5s runs iOS 7.
What is AppsApk's rating for the Apple iPhone 5s?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPhone 5s at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.