Apple iPhone 6s Plus
7.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2750 mAh
- OSiOS 9
Sponsored
The Apple iPhone 6s Plus is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.84 GHz Twister chipset, a 12 MP main camera, and a 2750 mAh battery. AppsApk rates the Apple iPhone 6s Plus at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300) - A1633 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, September |
BODY | |
| Dimensions | 158.2 x 77.9 x 7.3 mm (6.23 x 3.07 x 0.29 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Ion-strengthened glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iOS 9, upgradable to iOS 13.2 |
| Chipset | Apple A9 (14 nm) |
| CPU | Dual-core 1.84 GHz Twister |
| GPU | PowerVR GT7600 (six-core graphics) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM, 128GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 29mm (standard), 1/3", 1.22µm, PDAF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2, 31mm (standard) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 16-bit/44.1kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| USB | 2.0, proprietary reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes (Apple Pay only) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Siri natural language commands and dictation |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2750 mAh battery (10.45 Wh) |
MISC | |
| Colors | Space Gray, Silver, Gold, Rose Gold |
| Price | About 174 USD |
● Questions about this phone
When was the Apple iPhone 6s Plus released?
The Apple iPhone 6s Plus was announced 2015, September.
What is the Apple iPhone 6s Plus's display size?
The Apple iPhone 6s Plus has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Apple iPhone 6s Plus have?
The Apple iPhone 6s Plus comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Apple iPhone 6s Plus have?
The Apple iPhone 6s Plus is available with 16GB / 2GB / 32GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Apple iPhone 6s Plus have?
The Apple iPhone 6s Plus features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Apple iPhone 6s Plus battery capacity?
The Apple iPhone 6s Plus has a 2750 mAh battery.
Does the Apple iPhone 6s Plus support 5G?
No, the Apple iPhone 6s Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Apple iPhone 6s Plus run?
The Apple iPhone 6s Plus runs iOS 9.
What is AppsApk's rating for the Apple iPhone 6s Plus?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPhone 6s Plus at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.