Blackview A10
6.4/ 10
Announced 2017Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Blackview A10 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 2800 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Blackview A10 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2017 |
| Status | Available. Released 2017 |
BODY | |
| Dimensions | 143.2 x 70.3 x 8.8 mm (5.64 x 2.77 x 0.35 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6580A (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 8 MP, AF 5 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Olive Black, Lily White, Barley Golden, Coral Blue |
| Price | About 77 USD |
● Questions about this phone
When was the Blackview A10 released?
The Blackview A10 was announced 2017.
What is the Blackview A10's display size?
The Blackview A10 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Blackview A10 have?
The Blackview A10 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Blackview A10 have?
The Blackview A10 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Blackview A10 have?
The Blackview A10 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Blackview A10 battery capacity?
The Blackview A10 has a 2800 mAh battery.
Does the Blackview A10 support 5G?
No, the Blackview A10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Blackview A10 run?
The Blackview A10 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Blackview A10?
AppsApk's editorial team rates the Blackview A10 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.