Blackview S6
7.0/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4180 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Blackview S6 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.7 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 4180 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Blackview S6 at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, January |
| Status | Available. Released 2018, January |
BODY | |
| Dimensions | 155 x 73.4 x 9.7 mm (6.10 x 2.89 x 0.38 in) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~73.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6737VWH |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP1 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF VGA, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4180 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Silver |
| Price | About 111 USD |
● Questions about this phone
When was the Blackview S6 released?
The Blackview S6 was announced 2018, January.
What is the Blackview S6's display size?
The Blackview S6 has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Blackview S6 have?
The Blackview S6 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Blackview S6 have?
The Blackview S6 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Blackview S6 have?
The Blackview S6 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Blackview S6 battery capacity?
The Blackview S6 has a 4180 mAh battery.
Does the Blackview S6 support 5G?
No, the Blackview S6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Blackview S6 run?
The Blackview S6 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Blackview S6?
AppsApk's editorial team rates the Blackview S6 at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.