Blackview P6000
7.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera21 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery6180 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Blackview P6000 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) chipset, a 6180 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Blackview P6000 at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
5.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017 |
| Status | Available. Released 2017 |
BODY | |
| Dimensions | 154.5 x 76.5 x 10.2 mm (6.08 x 3.01 x 0.40 in) |
| Weight | 230 g (8.11 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6757CD Helio P25 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 21 MP, f/2.0, AF VGA, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 6180 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue |
| Price | About 278 USD |
● Questions about this phone
When was the Blackview P6000 released?
The Blackview P6000 was announced 2017.
What is the Blackview P6000's display size?
The Blackview P6000 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Blackview P6000 have?
The Blackview P6000 comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Blackview P6000 have?
The Blackview P6000 is available with 64GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Blackview P6000 have?
The Blackview P6000 features a 21 MP main camera. Specifications: 21 MP.
What is the Blackview P6000 battery capacity?
The Blackview P6000 has a 6180 mAh battery.
Does the Blackview P6000 support 5G?
No, the Blackview P6000 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Blackview P6000 run?
The Blackview P6000 runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Blackview P6000?
AppsApk's editorial team rates the Blackview P6000 at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.