BLU View 1
7.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 480×960
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The YEZZ BLU View 1 is a smartphone by YEZZ announced 2019. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the YEZZ BLU View 1 at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
7.0
camera
8.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 13(700), 66(1700/2100), 71(600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, November |
| Status | Available. Released 2019, November |
BODY | |
| Dimensions | 142.2 x 71.1 x 10.1 mm (5.60 x 2.80 x 0.40 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 78.1 cm2 (~77.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~195 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the BLU View 1 released?
The BLU View 1 was announced 2019, November.
What is the BLU View 1's display size?
The BLU View 1 has a 5.5 inches display with 480 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the BLU View 1 have?
The BLU View 1 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the BLU View 1 have?
The BLU View 1 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the BLU View 1 have?
The BLU View 1 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the BLU View 1 battery capacity?
The BLU View 1 has a 2500 mAh battery.
Does the BLU View 1 support 5G?
No, the BLU View 1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BLU View 1 run?
The BLU View 1 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the BLU View 1?
AppsApk's editorial team rates the BLU View 1 at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN