Yezz Max 1 Plus
4.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.45 inches · 720×1440
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 9.1
Sponsored
The Yezz Max 1 Plus is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.45 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 2000 mAh battery, and runs Android 9.1. AppsApk rates the Yezz Max 1 Plus at 4.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 12(700), 17(700) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, August |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 148.7 x 70.9 x 8.9 mm (5.85 x 2.79 x 0.35 in) |
| Weight | 104.9 g (3.70 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
| Protection | AGC glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.1 Pie (Go edition) |
| Chipset | Unisoc SC9832E (28nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T820 MP1 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB/2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 8 MP 0.3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gun Metal, Blue |
| Price | About 90 USD |
● Questions about this phone
When was the Yezz Max 1 Plus released?
The Yezz Max 1 Plus was announced 2019, August.
What is the Yezz Max 1 Plus's display size?
The Yezz Max 1 Plus has a 5.45 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Yezz Max 1 Plus have?
The Yezz Max 1 Plus comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Yezz Max 1 Plus have?
The Yezz Max 1 Plus is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Yezz Max 1 Plus have?
The Yezz Max 1 Plus features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP
0.3 MP.
What is the Yezz Max 1 Plus battery capacity?
The Yezz Max 1 Plus has a 2000 mAh battery.
Does the Yezz Max 1 Plus support 5G?
No, the Yezz Max 1 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Yezz Max 1 Plus run?
The Yezz Max 1 Plus runs Android 9.1 (full: Android 9.1 Pie (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Yezz Max 1 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Yezz Max 1 Plus at 4.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.