Yezz Max 1
4.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×960
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Yezz Max 1 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Yezz Max 1 at 4.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, December |
BODY | |
| Dimensions | 139 x 65.8 x 8.8 mm (5.47 x 2.59 x 0.35 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 64.5 cm2 (~70.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~215 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6580M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 65 USD |
● Questions about this phone
When was the Yezz Max 1 released?
The Yezz Max 1 was announced 2018, October.
What is the Yezz Max 1's display size?
The Yezz Max 1 has a 5.0 inches display with 480 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Yezz Max 1 have?
The Yezz Max 1 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Yezz Max 1 have?
The Yezz Max 1 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Yezz Max 1 have?
The Yezz Max 1 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Yezz Max 1 battery capacity?
The Yezz Max 1 has a 2000 mAh battery.
Does the Yezz Max 1 support 5G?
No, the Yezz Max 1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Yezz Max 1 run?
The Yezz Max 1 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Yezz Max 1?
AppsApk's editorial team rates the Yezz Max 1 at 4.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.