Yezz LIV1
4.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 9.1
Sponsored
The Yezz LIV1 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 9.1. AppsApk rates the Yezz LIV1 at 4.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, August |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 138.5 x 65.8 x 9.5 mm (5.45 x 2.59 x 0.37 in) |
| Weight | 133.3 g (4.69 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 64.5 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~215 ppi density) |
| Protection | AGC glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.1 Pie (Go edition) |
| Chipset | Unisoc SC7731E (28nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-T820 MP1 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gun Metal, Blue, Red |
| Price | About 55 USD |
● Questions about this phone
When was the Yezz LIV1 released?
The Yezz LIV1 was announced 2019, August.
What is the Yezz LIV1's display size?
The Yezz LIV1 has a 5.0 inches display with 480 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Yezz LIV1 have?
The Yezz LIV1 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Yezz LIV1 have?
The Yezz LIV1 is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Yezz LIV1 have?
The Yezz LIV1 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Yezz LIV1 battery capacity?
The Yezz LIV1 has a 2000 mAh battery.
Does the Yezz LIV1 support 5G?
No, the Yezz LIV1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Yezz LIV1 run?
The Yezz LIV1 runs Android 9.1 (full: Android 9.1 Pie (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Yezz LIV1?
AppsApk's editorial team rates the Yezz LIV1 at 4.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.