Yezz Andy 4E7
3.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1400 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Yezz Andy 4E7 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 1400 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Yezz Andy 4E7 at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, September |
| Status | Available. Released 2018, September |
BODY | |
| Dimensions | 126 x 65 x 10.7 mm (4.96 x 2.56 x 0.42 in) |
| Weight | 112 g (3.95 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TN capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 71.2 cm2 (~86.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~187 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT6580M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Dark Gray, Gold |
● Questions about this phone
When was the Yezz Andy 4E7 released?
The Yezz Andy 4E7 was announced 2018, September.
What is the Yezz Andy 4E7's display size?
The Yezz Andy 4E7 has a 5.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Yezz Andy 4E7 have?
The Yezz Andy 4E7 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Yezz Andy 4E7 have?
The Yezz Andy 4E7 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Yezz Andy 4E7 have?
The Yezz Andy 4E7 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Yezz Andy 4E7 battery capacity?
The Yezz Andy 4E7 has a 1400 mAh battery.
Does the Yezz Andy 4E7 support 5G?
No, the Yezz Andy 4E7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Yezz Andy 4E7 run?
The Yezz Andy 4E7 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Yezz Andy 4E7?
AppsApk's editorial team rates the Yezz Andy 4E7 at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.