Yezz Andy 5E5
4.7/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Yezz Andy 5E5 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Yezz Andy 5E5 at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - 5E5052 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, August |
BODY | |
| Dimensions | 139.8 x 71.5 x 8.6 mm (5.50 x 2.81 x 0.34 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TN capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Protection | Yes |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT6580M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Dark Gray, Gold |
| Price | About 140 USD |
● Questions about this phone
When was the Yezz Andy 5E5 released?
The Yezz Andy 5E5 was announced 2018, August.
What is the Yezz Andy 5E5's display size?
The Yezz Andy 5E5 has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Yezz Andy 5E5 have?
The Yezz Andy 5E5 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Yezz Andy 5E5 have?
The Yezz Andy 5E5 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Yezz Andy 5E5 have?
The Yezz Andy 5E5 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Yezz Andy 5E5 battery capacity?
The Yezz Andy 5E5 has a 2000 mAh battery.
Does the Yezz Andy 5E5 support 5G?
No, the Yezz Andy 5E5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Yezz Andy 5E5 run?
The Yezz Andy 5E5 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Yezz Andy 5E5?
AppsApk's editorial team rates the Yezz Andy 5E5 at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.