Cat S52
3.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Coming soon
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.65 inches · 720×1440
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Cat S52 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.65 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 12 MP main camera, a 3100 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Cat S52 at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/100 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Coming soon. Exp. release 2019, November 18 |
BODY | |
| Dimensions | 158.1 x 76.6 x 9.7 mm (6.22 x 3.02 x 0.38 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.65 inches, 82.4 cm2 (~68.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~285 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0 |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/1.8, (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 559 USD |
● Questions about this phone
When was the Cat S52 released?
The Cat S52 was announced 2019, October.
What is the Cat S52's display size?
The Cat S52 has a 5.65 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Cat S52 have?
The Cat S52 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Cat S52 have?
The Cat S52 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Cat S52 have?
The Cat S52 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Cat S52 battery capacity?
The Cat S52 has a 3100 mAh battery.
Does the Cat S52 support 5G?
No, the Cat S52 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Cat S52 run?
The Cat S52 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the Cat S52?
AppsApk's editorial team rates the Cat S52 at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN